a lovak futóképességére irányuló teljesítményvizsgálat,
jelentős társadalmi összejövetelek színtere,
fogadási lehetőséggel összekötött sportesemény.
A nagy lóversenyes hagyományokkal rendelkező országokban (pl.: Nagy-Britannia, Írország, Ausztrália, USA) a legjelentősebb futamokra kilátogat a politikai és gazdasági élet krémje, sőt az év legnagyobb versenyének, a Derby-nek a napja sok helyen munkaszüneti nap!
Melyek a lóverseny ágai?
Galopp – ahol a lovak (telivérek) a leggyorsabb jármódban, galoppban (vágtában), a lovasukkal (zsokéval) a hátukon küzdenek a győzelemért.
Ügető – ahol a lovak (ügetőlovak) ügető jármódban, hajtójukkal a mögöttük lévő kocsiban (sulkyban) teszik meg a kiírt versenytávot. A galoppba ugró lovat bizonyos idő után kizárják a futamból.
Hol vannak a magyarországi lóversenyzés színterei?
Galopp – A 2003-as évad végétől ismételten az Albertírsai úti Kincsem Park ad otthont a galopp versenyeknek.
Ügető – A Kerepesi úti Ügetőpálya. A Keleti pályaudvartól 5 perc.
A BNV területe mellet lévő Kincsem Park, amely eredetileg a pesti galoppversenyek otthona volt, jelenleg átalakítás alatt áll. A tervek szerint kombinált pályaként (galopp és ügető közösen) fogja tovább szolgálni a magyar lóversenyzés nemes ügyét.
Milyen fogadási típusok léteznek?
Magyarországon mindkét verseny fajtában azonosak a fogadási lehetőségek
Tét – a győztes lovat kell eltalálni.
Hely – az általunk játszott ló az első háromban kell, hogy végezzen.
Befutó – az első két helyezettet kell eltalálnunk helyes sorrendben.
Hármasbefutó – az első három helyezettet kell eltalálnunk helyes sorrendben.
Magyarországon az úgynevezett totalizatőr típusú játékra van lehetőség, amelyben hasonlóan a totó-lottó játékhoz, a közös kasszába befolyt összeg a nyerők között oszlik meg. Ezért az alaptétre (100 Ft) nyert összeg, szakszóval: osztalék mindig csak a futam után kerül kiszámolásra és kihirdetésre. Ebből következik, hogy minél kevésbé volt várható a befutási sorrend, annál kevesebben találják el, így annál nagyobb lesz az osztalék. Persze ez fordítva is igaz: ha a favoritok osztoznak az első három helyen, úgy sok találat lesz- és kevesebb az osztalék. Az angolszász országokban meghonosodott ún. bukmékeri fogadási rendszer Magyarországon a II. világháború után megszűnt.
Példák a kasszánál történő fogadásra
A nyerő lovat (amely szerintünk a 6-os lesz) szeretnénk megjátszani 200 Ft-tal az első futamban, akkor a kasszásnak azt mondjuk: „Kérem az első futamban TÉT-re 200-ért a 6-os”.
A biztonság kedvéért kettő, vagy több lovat is játszhatuk tétre, de ezekből csak egy lehet a nyerő. Pl.: „TÉT-re 200-as alapon a 2-es, a 6-os és a 8-as.” Ezért 3x200=600 Ft-ot kell majd fizetnünk.
Óvatosabbak vagyunk, csak azt gondoljuk, hogy kedvenc lovunk (pl. a 11-es programszámú) az első háromban végez. Erre viszont megkockáztatunk 800 Ft-ot: „HELY-re 800 Ft-ért a 11-es.”
Természetesen itt is játszhatunk több lovat, amelyekből akár három is pénzt hozhat a konyhára: „HELY-re kérném 200-ért a 2, 9, 11-est”. Ekkor 3x200=600 Ft-ba kerül a tikett.
Ha nagyobb nyereményre áhítozunk, már összetettebb fogadási nemet kell választanunk. Próbáljuk eltalálni az első két helyezett lovat helyes sorrendben: "BEFUTÓ 200 Ft-ért a 2-es és a 10-es". Vigyázat! ez csak akkor nyerő, ha a 2-es lesz az első és a 10-es a második!
Ha az előbbit fordítva is megjátszuk, akkor már nem számít a sorrend, csak a 2-es és a 10-es legyen az első két helyezett. "BEFUTÓ 200-ért 2, 10 oda-vissza." vagy "BEFUTÓ 200-ért 2, 10 BOX." Fizetni, így többet kell, (2x200 =400 Ft) de nagyobb az esélyünk.
Átütő sikert igazán a hármasbefutó fogadással lehet elérni. "HÁRMASBEFUTÓ 200Ft-ért 2, 3, 12." Ez nem rossz, bár kicsit idegesítő, ha mondjuk a 2-12-3-as befutási sorrend alakul ki, mert így hajszál híján, de lemaradtunk, a nagy robbantásról. Ezt is el lehet kerülni, ha megkeverjük a lovakat: "HÁRMASBEFUTÓ 200-ért 2,3,12 keverve (vagy BOX)" Igaz ez 6 variáció, így 6x200=1200 Ft lesz a tikettünk, de megkíméljük magunkat egy esetleges bosszúságtól!
Melyek a lóversenyben résztvevő lovak az ágak függvényében?
Telivér – kifejezetten versenyzési céllal az 1600-as évektől kezdve Angliában tenyésztett lófajta. Az a ló telivér, amelynek minden őse megtalálható az angliai Wetherby család által vezetett telivér méneskönyvben. A világ nagyobb telivér árverésein nem ritkák a többmillió dolláros vételárak sem.
Ügetőló - kezdetben a nagy távolságok megtételére alkalmas, rendkívül strapabíró lovakból kezdték tenyészteni az 1800-as években. Legismertebb fajtái az Orlov-ügető, a világon legelterjedtebb Amerikai ügető és a Francia ügető. Hasonlóan a telivérekhez a jó származású ügetőlovak is hatalmas pénzekért cserélnek gazdát a Nyugat-Európai és Amerikai versenypályákon.